Veste bună pentru fermierii mici și pentru toți cei care trăiesc din munca pământului

Săptămâna trecută, în Camera Deputaților am votat scoaterea obligației de e-Factura pentru agricultorii persoane fizice din regimul special. Pe scurt, omul care vinde câteva sute de kilograme de cartofi, lapte, ouă sau legume nu mai e nevoit să se lupte cu un program complicat, făcut pentru firme mari, nu pentru gospodăria de la țară.

Proiectul a trecut cu 302 voturi pentru și doar 2 împotrivă. PSD a sprijinit această măsură pentru că am înțeles un lucru simplu. Nu ai cum să ceri unui om de șaizeci de ani, care de multe ori nici semnal bun la telefon nu are, să facă facturi electronice pentru fiecare coș de roșii.

Digitalizarea trebuie să fie de ajutor, nu să sperie oamenii și să îi împingă în ilegalitate fără vina lor.

Mulți dintre voi mi-ați spus, lună de lună, cât de greu vă apăsa această povară. V-am ascultat. Cine lucrează cu carnetul de comercializare își vede de treabă mai departe, ca până acum, fără teama unei amenzi pentru o hârtie pe care oricum nu o poate completa.

Munca la câmp e destul de grea și fără birocrație pusă pe deasupra. Asta am avut în minte când am dat votul.

Ștefan ȚINTĂ

Deputat de Ialomița

 


Copyright 2022 - Ziarul Ialomița - All Rights Reserved