Unirea Slobozia, joacă duminică pe Ghencea cu gândul la barajul pentru promovare în Liga 1

Miercuri, în fața a două mii de suporteri, Unirea Slobozia a remizat cu acasă cu Concordia Chiajna, scor 1-1, după o primă repriză dominată clar de slobozeni, care, pe lângă vreo trei ocazii clare de gol a adus și deschiderea scorului în minutul 45, după ce Raul Bolohan a reluat perfect, din voleu o centrare foarte bună oferită de Constantin Toma. A doua repriză jucătorii noștri au redus motoarele și oaspeții au preluat inițiativa, au dominat meciul și a avut câteva ocazii de gol, inclusiv o bară, dar s-a ajuns în minutul 90 și meciul se îndrepta spre o victorie a Unirii Slobozia. Numai că, deși pe parcursul meciului portarul Guran a apărat cu siguranță, în primul minut al prelungirilor a greșit fatal, ezitând să iasă la o centrare și respingă simplu cu pumnul peste toți jucătorii aflați în careu și să îndepărteze pericolul de la poarta sa, astfel că balonul a ajuns la Dorin Codrea, care a marcat în poarta goală, aducând oaspeților încă un punct pe final de meci cu slobozenii, după cele trei câștigate în minutul 90+5 al partidei tur de la Chiajna.

SONY DSC

Așa se face că elevii lui Adrian Mihalcea au amânat fiesta până la meciurile cu Steaua și Petrolul. O victorie sau chiar două egaluri ar duce Unirea Slobozia la barajul pentru promovare în Liga 1, aceasta deoarece Concordia are de disputat două meciuri dificile, etapa viitoare cu Petrolul în deplasare și în ultima etapă acasă cu U Cluj. Este un scenariu perfect posibil, care ar duce la o nouă performanță pe… ultima sută de metri, așa cum a fost și accederea în play off, atunci când nimeni nu le acorda vreo șansă.