Ieri, 25 mai 2026, la Sala Studio a Centrului Cultural ”Ionel Perlea” a avut loc evenimentul cultural dedicat marelui scriitor ialomițean, Ștefan Bănulescu, ”un scriitor pentru eternitatea Bărăganului”, de la a cărui moarte se împlinesc 28 de ani.
Personalitate marcantă a literaturii române, proza lui Ștefan Bănulescu este un univers de ficțiuni echivoce, care ne descoperă amintirile unui prozator eminent, un romancier original, creatorul unui spațiu imaginar imposibil de confundat în literatura română.
Manifestarea a cuprins:
– Cuvântul de bun venit, urmat de mesajul transmis de doamna Sultana Bănulescu, fiica scriitorului Ștefan Bănulesu, intitulat ”Reflecții de Ziua Memoriei”, căruia i-a dat citire doamna manager Elena Balog;
– Ștefan Bănulescu: Timpul Neuitării – material susținut de doamna bibliotecar Ecaterina Florea;
– Concursului Național de Creație literară ”Ștefan Bănulescu”, Ediția a VI-a, 2026 – prezentat de Vali Șerban, documentarist;
Festivitatea de premiere și lansarea Antologiei Concursului Național de Creație literară ”Ștefan Bănulescu”( Edițiile I-V, Lucrare coordonată de manager Elena Balog și Vali Șerban, documentarist);
“Numele meu se cere mereu strigat, ca ploaia, şi dăruit ca ploaia, dar cui să dau numele meu, sunt încă tânăr, am o vârstă care poate speria prin puterea ei pe cineva în toate minţile care şi-ar dori ceva de la mine. Iar copiii, dacă-i am, sunt abia la anii fragezi ai trufiei, când şi numele lor mic, de botez, li se pare lung şi-l scurtează.” Ștefan Bănulescu
Felicitări tuturor participanților!
Mulțumim membrilor juriului( Prof. Dr. Magdalena Grecu, Nicolae Tache – ziarist, Prof. Ramona Popescu), cadrelor didactice și tuturor celor care s-au alăturat cu interes evenimentului!
Vali ȘERBAN




SONY DSC
