Biblioteca Județeană ”Ștefan Bănulescu”, cu sprijinul Consiliului Județean Ialomița, a organizat în luna octombrie la Galeriile Arcadia din incinta Centrului Cultural UNESCO ”Ionel Perlea” ediția cu numărul XXX a Salonului Anual de Carte, manifestare culturală, tradițională, de referință pentru comunitatea județeană și națională.
Organizatorii au pus la dispoziția iubitorilor de lectură o lună întreagă dedicată cărților, aducând în fața publicului prin numeroasele acțiuni culturale, personalități din diverse domenii ale culturii. În cadrul Salonului au fost expuse în jur de 550 de titluri de carte de la 14 edituri reprezentative din țară, reprezentând achiziția de carte de la Salonul precedent și până la momentul actual.
Potrivit tradiției, prima zi, 1 octombrie 2021, a fost dedicată scriitorilor ialomițeni, publicațiilor și editurilor ialomițene: Star Tipp, Helis, Metamorfosi. Evenimentul a fost deschis de doamna Elena Balog, manager al Bibliotecii Județene ”Ștefan Bănulescu” Ialomița, care a adresat mulțumiri reprezentanților culturii ialomițene, partenerilor media, și tuturor celor care au sprijinit de-a lungul timpului această sărbătoare a cărții. Printre invitați amintim pe Șerban Codrin cu volumul O sută și una de poezii, apărut la Editura Academiei Române, Titi Damian care ne-a vorbit despre Damian Stănoiu, Povestiri din Urziceni și Victoria, ultima secundă, Elena Bolânu cu volumele Noapte bună, vise plăcute! și Noapte bună, somn ușor!, Petre Ioan Crețu – Recviem pentru o roată bolnavă mintal și Banshee sau Revolta piciorului de lemn, Andreea Panait – Moșnenii Bărăganului. Istoria crucilor din piatră de la Poiana și Clementina Tudor care ne-a prezentat volumul Pe urmele caporalului Mușat și George Pătru de Ana Amelia Dincă. În cadrul evenimentului a avut loc și lansarea primului număr al revistei culturale editată de Biblioteca Județeană ”Ștefan Bănulescu” Ialomița – Printre cărți. Revista își propune să facă cunoscute cititorilor, semestrial, prin diversele rubrici, cele mai importante activități ale bibliotecii noastre și nu numai.
Salonul Anual de Carte a continuat cu Nocturna Bibliotecii, al cărei obiectiv central a fost acela de a atrage în spațiile de bibliotecă un număr cât mai mare de utilizatori și de a crea o mai bună legătură între bibliotecari și diferitele segmente de public. Astfel, Secția de Împrumut pentru Adulți împreună cu dna prof.dr. David Mihaela au organizat Clubul de Lectură unde elevii prezenți au participat la două concursuri interactive: „Cartea oarbă” și concursul de cultură generală „Cine știe, câștigă…o carte”. Momentul a continuat cu o întâlnire literară, avându-l ca invitat pe scriitorul ialomițean Șerban Codrin. Secția de Împrumut pentru Copii a oferit micuților vizitatori povestiri și desene cu personaje din povești, antrenându-le acestora curiozitatea și atenția. Noaptea bibliotecii s-a încheiat cu spectacolul de muzică și poezie susținut de Ștefania Iacob și Sorin Poclitaru, urmat de momentul artistic surpriză oferit de Mircea Rusu.
Seria manifestărilor a continuat cu spectacolul de muzică și poezie ”Pianul cu poeme”, susținut în data de 4 octombrie de actrița Daniela Nane și pianista Ioana Maria Lupașcu. Evenimentul a avut loc la Sala Europa a Consiliului Județean Ialomița. ”Pianul cu poeme” a condus publicul pe note muzicale semnate de mari compozitori români și a încântat cu prelucrări folclorice inedite. Prezența amândurora pe scenă a reușit să producă valuri de emoție și bucurie. Pe 7 octombrie, la Salonul Anual de Carte s-a vorbit despre Dragostea în poezia mistică arabo-andaluză în cadrul conferinței susținută de prof.univ.dr. George Grigore, iar pe 8 octombrie au fost lansate cărțile ”La taifas”, ”Dragoste în vreme de covid” și ”Sonată pe șapte voci”, scrise de Stelian Țurlea. Prezenți la lansare au fost: Stelian Țurlea – scriitor și Costel Postolache – editor editura Integral.
Pentru ca misiunea bibliotecii să se ridice la înălțimea vremurilor de astăzi, să coaguleze și să dea continuitate muncii bibliotecarului, din antichitate până în prezent și apoi în viitor, bibliotecarul trebuie să iasă dintre rafturi și să meargă până-n sufletul cititorului, să răspundă cerințelor acestuia, să se orienteze către utilizator și să-l îndrume pe drumul cunoașterii. Căci ”fără biblioteci ce ne-ar mai rămâne? N-am mai avea nici trecut și nici viitor”. (Ray Bradbury). Despre toate acestea și despre multe altele au discutat managerii și bibliotecarii din bibliotecile publice din țară, dând exemple de bune practici realizate în biblioteci în vremea pandemiei, în cadrul întâlnirii organizată pe data de 12 octombrie. În sfârșit, pe 18 octombrie a urmat lansarea de carte ”Sănătatea Sloboziei”, autor George Stoian, care l-a avut ca invitat pe domnul doctor Tudor Panțuru.
Salonul Anual de Carte, ediția cu numărul XXX, s-a închis pe 29 octombrie, la Sala Arcadia, în incinta Centrului Cultural ”Ionel Perlea” Slobozia. Prezenți la eveniment au fost scriitorii ialomițeni Șerban Codrin și Ilie Comănița, alături de bibliotecarul Costel Vlad.
Mulțumim Consiliului Județean Ialomița pentru sprijinul acordat în organizarea acestui eveniment cultural ialomițean, tuturor celor care s-au alăturat evenimentelor, scriitorilor ialomițeni, partenerilor culturali, partenerilor Media, colegilor din bibliotecile publice și școlare, colegilor din instituțiile culturale, vă dorim sănătate multă și să ne revedem cu bine la ediția cu numărul XXXI!
Vali Șerban,
documentarist Biblioteca Județeană ”Ștefan Bănulescu” Ialomița