Fotbal, Liga 4, Seria Est: La seniori, CSM Fetești învinge fără dubii liderul Bărăganul Ciulnița, la juniori, Unirea Scânteia s-a distrat pe teren cu AS Căzănești

CSM Fetești bate acasă liderul Bărăganul Fetești la scor de … neprezentare, dar stă deocamdată fără griji în funtea clasamentului, cu un avans de nouă puncte în fața Abatorului Slobozia (victorie valoroasă acasă cu FC Iazu) și cu zece în fața feteștenilor. La Gimbășani, Victoria Țăndărei a forțat în meciul cu Real Cosâmbești atât cât a trebuit, la pauză scordul fiind de trei zero, a condus apoi cu 4-0 imediat după pauză, la jumătatea reprizei a doua gazdele înscriind și ele, antrenorul Victoriei a introdus în teren doi juniori în locul tiutularilor de drept, și pe finalul meciului cele două echipe au mai înscris fiecare câte un gol. După această victorie, Victoria Țăndărei se apropie la un punct de AFC Iazu. Unirea Scânteia face scorul etapei la AS Căzănești, dar rămâne tot pe locul șase (de fapt, nicio modificare de locuri în clasament), urmată la șase puncte de Albești, victorie acasă cu Recolta Gh. Lazăr. La subsol, aceleași trei echipe, cu Recolta Gh. Lazăr și Real Cosâmbești despărțite de trei puncte și cu golaveraj aproape egal, pe ultimul loc AS Căzănești cu doar patru puncte și cu un golaveraj catastrofal.

La juniori, ca și la seniori scorul etapei îl realizează Unirea Scânteia, 19-1 acasă cu AS Căzănești, gazdele având un salt de două locuri în clasament, depășind Recolta Gheorghe Lazăr (înfrîngere în deplasare la Albești) și Real Cosâmbești, care a rezistat cât de cât doar în prima repriză (0-2) în fața liderului Victoria Țăndărei (rămâne în continuare cu maxim de puncte în clasament), după pauză pe fondul oboselii primind încă șase goluri. Pe ultimul loc, AS Căzănești în continuare cu zero puncte și cu un golaveraj și mai destastruos decât cel de la seniori.

Etapa viitoare, derby-ul etapei se joacă la Ciulnița, unde liderul întâlnește locul doi, Abatorul Slobozia, care dacă învinge se poate apropia la șase puncte de primul loc și poate rămâne în fața CSM-ului Fetești, meci la îndemână în deplasare la Recolta Gh. Lazăr. La Iazu se joacă derby-ul local între AFC Iazu și Unirea Scânteia, o victorie a oaspeților apropiind-o la un punct de adversara sa. Victoria Țăndărei poate realiza scorul etapei la AS Căzănești, Real Cosâmbești se deplasează la Albești cu gândul să scoată mâcar un punct. La juniori, toate trei echipele de pe podium pornesc favorite și se gândesc doar la rotunjirea golaverajului.