Palmaresul Concursului “Dor fără sațiu” Ediția XXX

* Săptămâna trecută, juriul concursului județean ”Dor fără sațiu” (organizat de Casa Municipală de Cultură Urziceni și adresat liceenilor ialomițeni) și-a desemnat câștigătorii la cele două secțiuni: Creație Literară și Artă Plastică. Publicăm palmaresul.

Secţiunea Creaţie Literară

Președintele juriului: profesorul și scriitorul Ion Văduva.

Marele Premiu ”Dor fără saţiu”: Ghinea Vlad Mihail – Colegiul Naţional Grigore Moisil Urziceni

Premiul de Excelenţă Constantin Ţoiu: Orboiu Cristiana-Alexandra – Colegiul Naţional Grigore Moisil Urziceni

Premiul de Excelenţă Inculeţ Bălan: Mihai Cristina Valentina – Colegiul Naţional Grigore Moisil

Premiul de Excelenţă Anatol Pavlovschi: Eftimie Elena – Colegiul Naţional Mihai Viteazul Slobozia

Secțiunea Poezie

Premiul I: Costache Raisa Alina – Liceul Teoretic Carol I Feteşti

Premiul II: Miclea Ştefania Diana – Colegiul Naţional Grigore Moisil Urziceni

Premiul III: Păscălin Ana Maria – Liceul Teoretic Alexandru Ioan Cuza Slobozia

Menţiuni: Ciobanu Alexandra Florinela – Liceul Teoretic Carol I Feteşti, Gogotă Iris Maria – Liceul Teoretic Carol I Feteşti, Barbu Irina – Colegiul Naţional Grigore Moisil Urziceni, Enache Maria Alexandra – Liceul Teoretic Carol I Feteşti.

Secțiunea Proză

Premiul I: Ion Daniel – Colegiul Naţional Grigore Moisil Urziceni

Premiul II: Hughineaţă Rareş Alexandru – Colegiul Naţional Grigore Moisil Urziceni

Premiul III: Enache Maria Alexandra – Liceul Teoretic Carol I Feteşti

Menţiuni: Ion Raluca-Elena – Colegiul Naţional Grigore Moisil Urziceni, Filipache Maria – Colegiul Naţional Mihai Viteazul Slobozia, Grigorescu Oana Miruna – Colegiul Naţional Mihai Viteazul Slobozia, Manea Sara Alexia – Liceul Tehnologic Sfânta Ecaterina Urziceni.

Secțiunea Artă plastică

Președintele juriului: același împătimit de cultură Nicolae Petrache, directorul Casei de Cultură Municipale Urziceni.

PICTURĂ

Premiul I: MĂRGĂRIT ȘTEFANIA MONICA – Cls. a XII-a, Colegiul National ,,Grigore Moisil” Urziceni

Premiul II: COSTACHE RAISA ALINA-Cls. a XI-a A, Lic. Teoretic ,,Carol I”- Fetesti

Premiul III: MUNTEANU CRISTINA ANDREEA – Cls. a XI-a, Lic.teoretic ,,Carol I”-Fetesti

Premiul special: POMPIERU MARIA – Cls.a IX -a, Colegiul National ,,Grigore Moisil” Urziceni

Premiul special: DINU MARIA SÂNZIANA– Cls.a X-a B, Lic.Teh.,,Sf.Ecaterina’’- Urziceni

DESEN

Premiul I: COMAN MARIA CORINA – Cls. a IX-a B, Liceul de Arte ,,Ionel Perlea’’ Slobozia

Premiul II: – COSTEA CARMEN ANDREEA – Cls. a X-a, Liceul de Arte ,,Ionel Perlea” Slobozia

Premiul II: – MICLEA ȘTEFANIA DIANA – Cls. a IX-a C, Colegiul Național ,,Grigore Moisil”

Premiul III: nu se acordă

Premiul special: STANCU ANA MARIA – Cls. a X-a, Colegiul National ,,Grigore Moisil”

Premiul special: CLOPOTARU MARTA – Cls. aIX-a B, Liceul de Arte ,,Ionel Perlea” Slobozia.

 


Copyright 2022 - Ziarul Ialomița - All Rights Reserved