Marti 2 iunie, ora 14 la Muzeul Agriculturii Slobozia: Vernisajul Expozitiei Absolventilor 2026

Consiliul Județean Ialomița, Muzeul Național al Agriculturii, Inspectoratul Școlar Județean Ialomița, Uniunea Artiștilor Plastici – Filiala Slobozia, Ialomița și Liceul de Arte „Ionel Perlea” din Slobozia organizează marți, 2 Iunie 2026, începând cu ora 14:00, la Muzeul Național al Agriculturii, vernisajul „Expoziției Absolvenților 2026”.

Evenimentul reunește lucrări realizate de absolvenții Liceului de Arte „Ionel Perlea” Slobozia, în cadrul atelierelor de Pictură, Contexturi și Tapiserie. Prin talent, sensibilitate artistică și pregătirea solidă dobândită în anii de studiu, absolvenții demonstrează că arta vizuală ocupă un loc esențial în societatea contemporană, dominată de puterea imaginii și a expresiei vizuale.( Prof. dr. Gheorghe PETRE)

Expoziția oferă publicului oportunitatea de a descoperi lucrări ce reflectă sensibilitatea artistică, viziunea contemporană și identitatea creativă a noii generații de artiști.(Prof. dr. Petre George Cătălin)

Această expoziție marchează atât finalizarea unui parcurs educațional, cât și începutul afirmării profesionale a absolvenților promoției 2026, care își dezvăluie publicului rezultatele muncii, creativității și pasiunii dedicate artei.


Copyright 2022 - Ziarul Ialomița - All Rights Reserved