Marian Subțirică va reprezenta România la Campionatul European U20 de lupte de la Roma

În perioada 27-29 mai 2022, municipiul Pitești a găzduit Cupa României la lupte, competiție adresată sportivilor sub 20 de ani. CSM Unirea Slobozia a deplasat la această competiție cinci sportivi, coordonați de antrenorul Marian Moraru, iar rezultatele au fost pe măsura așteptărilor. Marian Subțirică a câștigat Cupa României la categoria 74 kg. Totodată, Marian a disputat un meci de selecție la categoria 79 kg, cu Denis Chiriță de la CSS Mangalia. A câștigat cu 10-3 și va reprezenta România la Campionatul European U20 care se vor desfășura la Roma.

Rezultate bune au obținut și ceilalți scrimeri slobozeni: Nicoleta Băjan la 53 kg. a ocupat locul 2, Denisa Negoiță la 55 kg. s-a clasat pe locul 3, un rezultat similar reușind și Constantin Morar la 70 kg. În fine, Cristian Toader la 65 kg. s-a clasat pe locul 5.