LIGA 5, SERIA II

Duminică, la Grindu se joacă derby-ul campionatului

Cum spuneam, meci echilibrat la Grindu, acolo unde liderul s-a întrebuințat serios pentru a câștiga în fața Stăruinței Broșteni. Secunda Adâncata a tras doar atât cât să-și asigure victoria acasă cu Gloria Alexeni, în timp ce la Movilița echipa gazdă Juventus a ținut piept echipei FC Dridu doar până la pauză (2-2), după care oaspeții s-au dezlănțuit și au mai înscris de cinci ori. După egalul de acasă cu Fulgerul Fierbinți, distanța dintre Unirea Gârbovi și podium se mărește. Un rezultat surprinzător, victoria categorică a echipei Juventus Borănești în deplasare la Coșereni, gazdele pierzând contactul cu primele patru echipe din clasament. Juventus Borănești saltă două locuri în clasament, având și două meciuri mai puțin disputate decât majoritatea echipelor. O altă victorie în deplasare înregistrează Victoria Munteni Buzău II la lanterna Libertatea Sălcioara, în timp ce meciul dintre celelalte două codașe ale clasamentului a dat câștig de cauză Voinței Maia, care după 1-1 la pauză a mai înscris de trei ori în poarta oaspeților de la Athletic Valea Măcrișului.

Etapa viitoare derbiul are loc la Grindu, acolo se întâlnesc echipele de pe primele două locuri. Pentru a rămâne lider, Avântul Grindu are nevoie de cel puțin un egal în fața Secundei Adâncata. FC Dridu pare a nu avea emoții acasă cu Coșereni, Unirea Gârbovi are zi grea în deplasare la Juventus Borănești, Libertatea Sălcioara este victimă sigură în deplasare la Fulgerul Fierbinți, ca și Voința Maia dealtfel, la Victoria Munteni Buzău. Meci echilibrat între Athletic Valea Măcrișului și Gloria Alexeni.