Fotbal, Liga 5, Seria II: Fotbal în lanul de porumb la Valea Măcrișului

Condusă la pauză, Avântul Grindu revine spectaculos la Broșteni și este primul lider al seriei

Meci spectaculos la Broșteni, acolo unde gazdele au condus la pauză cu 2-1, pentru ca în a doua repriză să nu mai înscrie niciun gol dar să primească patru, astfel că Avântul Grindu se instalează în fruntea clasamentului. Alte trei victorii în deplasare, Unirea Gârbovi la Fulgerul Fierbinți, AS Coșereni la Juventus Borănești și Secunda Adâncata la Gloria Alexeni, toate la limită.

Meci fără probleme de arbitraj deosebite la Valea Măcrișului, acolo unde echipa locală Athletic a reușit să câștige cu emoții pe un teren foarte greu în fața Voinței Maia. Spunem cu emoții pentru că după ce au condus cu 1-0 în prima repriză gazdele s-au văzut egalate imediat după pauză, iar după ce au reușit să preia din nou conducerea oaspeții au beneficiat de o lovitură de la 11 metri, ratată însă cu mare ușurință. Brigada de arbitri compusă din Alexandru Bucurică la centru, asistat de foarte tinerii Ionuț Hagiu și Ionuț Stanca, a ținut sub control partida, acordând doar două cartonașe galbene, deși se mai puteau acorda câteva, pentru proteste și din partea gazdelor dar mai ales a oaspeților. Apropo de oaspeți, am urmărit pe viu jocul excelent făcut de doi juniori ai echipei, care a fost mult deasupra jocului multora dintre veteranii echipei.

Rezultate, etapa 1

Athletic Valea Măcrișului – Voința Maia 2-1 (1-0)

Fulgerul Fierbinți – Unirea Gârbovi 0-1 (0-0)

Stăruința Broșteni – Avântul Grindu 2-5 (2-1)

Juventus Borănești – AS Coșereni 0-1 (0-1)

FC Dridu – Juventus Movilița 4-2 (1-0)

Victoria Munteni Buzău II – Libertatea Sălcioara 2-1 (2-1)

Gloria Alexeni – Secunda Adâncata 1-2 (1-1)

Fotbal în lanul de porumb la Valea Măcrișului

Vorbeam de starea precară a terenului de joc, dar nu numai. Este adevărat, este o locație aproape nouă, pentru că primăria a fost nevoită să retrocedeze terenul unde era amplasat vechiul stadion proprietarilor de drept.

SONY DSC

Un teren denivelat, o împrejmuire cu un gard de sârmă deteriorat, cu lanul de porumb (de acolo de unde cu mare greutate au putut fi recuperate mingile ajunse în aut) la doi pași, fără măcar trei bănci de lemn pentru rezerve, observator și asistența medicală, cam aceasta este starea bazei sportive, adică una deplorabilă. Așa, fără nicio glumă, vă spunem că la meci a participat pentru câteva minute și primarul comunei Valea Măcrișului, care a plecat val vârtej atunci când o minge șutată de gazde spre poarta oaspeților a prins o denivelare și în loc să se ducă în gol a sărit mult peste poartă. Poate că nu-i târziu să spălați rușinea, domnule primar, mai ales că la doi pași de stadion a fost ridicată în 2018 „Troița Bucuriei”, un superb și specaculos monument închinat credinței în Dumnezeu, iar o bază sportivă mai acătării aici ar înobila întreaga zonă.