Fotbal Liga 5, Seria I

Luptă strânsă în fruntea clasamentului

Echipele de pe podium au câștigat incorpore în această etapă și-și păstrează locurile în clasament: AS Căzănești a învins acasă Gloria Gura Ialomiței, AS Albești a fost condusă la pauză cu 1-0 în deplasare la Recolta Buești, dar revine în a doua repriză și câștigă cu 3-2, Real Cosâmbești după ce deschide scorul relativ repede acasă cu Unirea Mihail Kogălniceanu (dintr-un penalty îndelung contestat de oaspeți) este egalată, dar după pauză înscrie de patru ori fără să primească gol.

SONY DSC

A patra echipă aflată în lupta pentru promovare, Recolta Săveni câștigă la scor acasă cu lanterna Diana Scânteia și rămâne pe locul patru la două puncte distanță de liderul AS Căzănești, dar cu două partide mai puțin disputate. CS Amara pierde în deplasare la Recolta Gh. Lazăr și putem vorbi de o surpriză, nu neapărat pentru eșecul amărenilor cât scorul cu care au pierdut. În fine, Ialomița Sudiți obține o victorie la limită în deplasare la FC Traian.

SONY DSC

Etapa viitoare, primele două echipe în clasament stau. Așa că, vom avea cu siguranță schimbări de locuri pe podium. În cazul unor victorii ale Realului Cosâmbești în deplasare la Gloria Ialomiței și a Recoltei Săveni în deplasare la CS Amara (meci greu pentru Real Cosâmbești, meci mult mai ușor pentru Recolta Săveni), AS Căzănești și Albești 08 vor cădea automat pe locurile trei și patru. Meciuri echilibrate se vor juca la Sudiți și la Mihail Kogălniceanu, FC Traian are prima șansă în deplasare la Diana Scânteia, Gloria Ograda pare a nu avea nicio emoție acasă cu Recolta II Gh. Lazăr.