FOTBAL, LIGA 4, REZULTATE ETAPA 16

Abatorul Slobozia împiedică FC Rovine să devină lider

FC Rovine, care pornea favorită, a pierdut în deplasare la Abatorul Slobozia cu 1-3 și rămâne pe locul doi, nereușind să treacă peste CS Amara, care a stat în această etapă. Asta demostrează că în această primăvară echipa slobozeană a reușit să se întărească și că în retur își va vinde scump pielea, fie că va juca acasă sau în deplasare.

SONY DSC

Conduși magistral din teren de Nicolae Bunea, jucătorii echipei gazdă au reușit să treacă peste șocul primirii unui gol la începutul meciului și să înscrie de două ori pe finalul celei de-a doua reprize, iar după pauză au mai înscris o dată, păstrând apoi avantajul de două goluri până la fluierul final. Cu cele trei puncte acumulate în acest meci, Abatorul saltă în clasament de pe locul 10 pe locul 7.

SONY DSC

Cu victoria clară înregistrată în deplasare la Înfrățirea Jilavele, Bărăganul Ciulnița se apropie la doar un punct de FC Rovine.

Cu victoriile înregistrate în această etapă, Victoria Țăndărei (acasă cu FC Iazu) și Unirea Ion Roată (acasă cu Unirea Scânteia) se mențin foarte aproape de locul trei, așteptând greșelile celor trei echipe din fruntea clasamentului pentru a urca pe podium.

Trei puncte care o ajută să evadeze din zona periculoasă obține acasă FC Urziceni în disputa cu Viitorul Axintele, oaspeții căzând două locuri în clasament.

Echipe aflate la mijlocul clasamentului, Victoria Roșiori și Victoria Munteni Buzău au terminat la egalitate pe terenul celei dintâi și urcă și ele câte un loc în clasament.

În meciul codașelor, Recolta Bărcănești câștigă clar acasă partida disputată în compania lanternei Recolta Gheorghe Lazăr.