Fotbal Liga 4

Ultima etapă, prima înfrângere pentru CS Amara

Da, înfrângerea CS Amara (câștigătoarea actualului titlu de campioană județeană) la Abatorul Slobozia poate fi considerată, în mare măsură, marea surpriză a campionatului. Ce nu au reușit celelalte echipe să facă douăzeci și opt de etape a reușit Abatorul în ultima. Nu ne rămâne, totuși, decât să urăm succes campioanei județene CS Amara în barajul (există și varianta promovării directe) de promovare în Liga 3, acolo unde se va alătura Recoltei Gh. Doja și de unde a picat în județeană CSM Fetești.

Bărăganul Ciulnița, vicecampioană județeană, a fost condusă la pauză cu 1-0 de Recolta Bărcănești, echipă care va fi nevoită să participe la barajul de retrogradare/promovare din Liga 4 în Liga 5 și viceversa. După pauză, speranțele oaspeților s-au dărâmat precum un castel de nisip, oaspeții punctânt de patru ori fără să mai primească vreun gol.

Cu victoria în deplasare la Victoria Munteni Buzău, Unirea Ion Raotă și-a asigurat locul trei pe podium. În cazul unei înfrângeri, risca să fie devansată de Avântul Rovine, care mai are de jucat un meci, cu Înfrățirea Jilavele, meci amânat ca urmare unui eveniment nedorit, decesul prematur al primarului Petre Ene Miloievici, un mare iubitor al fotbalului și susținător necondiționat al fotbalului din Jilavele.

O victorie surpinzătoare prin proporțiile scorului înregistrează AFC Iazu acasă cu Victoria Roșiori, oaspeții picând pe ultima sută de metri pe locul care duce la barajul de retrogradare/promovare, și aceasta deoarece în meci direct pentru evitarea acestui loc Unirea Scânteia a încheiat la egalitate pe teren propriu cu FC Urziceni și grație golaverajului mai bun Unirea Scânteia saltă pe locul salvator.

În fine, o victorie așteptată a Victoriei Țăndărei în deplasare la Recolta Gheorghe Lazăr, lanterna Ligii 4.