FOTBAL, LIGA 4

CS Amara, en fanfare spre barajul pentru Liga 3

CS Amara a mai trecut încă un hop și se îndreaptă fără emoții spre câștigarea campionatului și a dreptului de participare la barajul pentru promovare în Liga 3. În deplasare la Iazu a condus la pauză cu 1-0, gol care s-a dovedit decisiv în condițiile în care în repriza a doua fiecare echipă a înscris câte un gol.

Bărăganul Ciulnița câștigă fără dubii acasă cu FC Urziceni și rămâne la opt puncte în urma liderului, pârând a avea asigurat locul doi la finalul campionatului, mai ales după ce Unirea Ion Roată a câștigat în deplasare la Avântul Rovine (cu care a făcut schimb de locuri), oaspeții urcând pe podium.

În continuare, victorie în deplasare la Bărcănești pentru Victoria Țăndărei, acasă pentru Victoria Munteni Buzău cu Viitorul Axintele și pentru Înfrățirea Jilavele cu Victoria Roșiori, învingătoarele menținându-și pozițiile în clasament. Chiar dacă a pierdut acasă cu Unirea Scânteia (un meci spectaculos în care gazdele au câștigat la limită într-o partidă cu nouă goluri înscrise), Abatorul Slobozia (ca și Viitorul Axintele de altfel) își păstrează locurile, în schimb, Unirea Scânteia saltă un loc în clasament, luând fața vecinilor de la Iazu.

La subsol, Recolta Bărcănești și Recolta Gh. Lazăr par a-și păstra pozițiile până la finalul campionatului, Victoria Roșiori în schimb, care are două meciuri mai puțin jucate decât cele trei echipe din fața sa, are posibilitatea ca la final de campionat să urce în clasament două sau trei locuri față de poziția de acum.

Etapa viitoare, liderul nu are cum să piardă acasă în fața Victoriei Munteni Buzău, în schimb Bărăganul Ciulnița are misiune dificilă în deplasare la Unirea Ion Roată. Meciuri echilibrate se joacă la Țăndărei, Axintele și Roșiori, FC Urziceni nu are cum să piardă acasă cu Recolta Gh. Lazăr, Abatorul Slobozia pornește favorită în deplasare la Recolta Bărcănești.