Fotbal, Liga 2

Unirea Slobozia, victorie de moral acasă cu Poli Timișoara

Pe un teren incredibil de greu (ploaia a căzut necontenit timp de trei zile, jucându-se practic în … noroi), Unirea Slobozia a reușit să se mobilizeze exemplar și să domine clar meciul cu Poli Timișoara. Prima repriză a însemnat o sumedeni de ocazii ratate de elevii lui Adrian Mihalcea (pe rând, Trașcu, Bolohan și Toma) și niciun șut al timișorenilor pe spațiul porții. A venit totuși golul, imediat după pauză, când în urma unui corner Răzvan Greu a lobat din afara careului peste portar balonul respins cu capul de timișoreanul R. Lazăr și Unirea a luat conducerea pe tabela de marcaj. În continuare, Unirea Slobozia a mai avut încă două ocazii bune de a marca, prin Mustacă și Afalna, în timp ce oaspeții au tras primul șut pe poartă în minutul 88, și acesta anemic, italianul Gerbi trăgând slab și portarul Gurău respingând fără probleme.

Urmare acestei victorii Unirea Slobozia a urcat pe locul opt în clasament, fiind la cinci puncte distanță de FC Buzău, locul șase, care duce la final de tur în play off. Această distanță poate fi redusă la doar două puncte chiar etapa viitoare, când cele două echipe se vor confrunta în meci direct la Buzău. Nu este un meci care să sperie după acest 7-0 al buzoienilor din această etapă la Brăila, meci care a fost suspectat de aranjamente, fiind scos de la casele de pariuri cu câteva ore înainte de începerea partidei.