FOTBAL: CS Amara a promovat în Liga 3

Baraj promovare în Liga 3

CS Amara (Ialomița) – CS Glina (Ilfov) 3-1 (2-3 în tur)

Sâmbătă seara, pe cochetul stadion din Amara, în fața a unui numeros public, în care totuși a ieșit în evidență galeria oaspeților din Glina, campioana județeană la fotbal CS Amara a reușit să remonteze rezultatul din turul barajului de promovare în Liga 3 (2-3 în deplasare) și să promoveze în al treilea eșalon al fotbalului românesc, acolo unde mai evoluează o echipă ialomițeană, Recolta Gheorghe Doja.

SONY DSC

Meciul în sine în cele nouăzeci de minute regulamentare de joc a fost unul echilibrat, dar deloc spectaculos, cu puține realizări tehnice de o parte și de alta. A venit însă minutul 87 când speranțele oaspeților în promovare au fost stinse ca urmare a unui gol înscris de amăreni care a dus meciul în prelungiri. Ei, bine, de această dată cei prezenți la meci au avut parte și de un spectacol fotbalist plin de emoții. CS Glina a egalat la puțin timp după debutul primei reprize de prelungiri, numai că bucuria aospeților a fost de scurtă durată, pentru că CS Amara a preluat conducerea în urma executării unei lovituri de la 11 metri corect acordată de arbitrul întîlnirii. Mai mult, înainte de finalul celei de-a doua reprize de prelungiuri amărenii reușesc golul de aur care-i duce în Liga 3.