Conferință de presă cu Claudiu Niculescu înaintea meciului din deplasare la FCSB

Vineri, conferință de presă organizată de antrenorul Unirii Slobozia înaintea meciului de pe stadionul Ghencea de luni seara, de la ora 21.

Claudiu Niculescu: Eu spun că la ora începerii meciului vom fi pregătiți sută la sută să înfruntăm FCSB

Claudiu Niculescu: Întrebări?

Nicolae Tache, Ziarul Ialomița: Eu aș zice să începeți cu o prezentare a modului cum ați pregătit meciul cu FCSB, cum este atmosfera în sânul echipei…

Claudiu Niculescu: Atmosfera în sânul echipei, spun eu, este bună, deși au fost momentele grele după meciul cu Hermanstad, mai avem timp până la ora meciului, vom mai lucra la acest aspect. Este un meci dificil, împotriva unui adversar puternic, care nu are nevoie de nici o prezentare. N-aș vrea să vorbesc foarte multe despre ei, pentru că știm cu toții despre cine vorbim. Important este cum vom fi noi, în primul rând din punct de vedere mental și cât de încrezători suntem. Eu spun că la ora începerii meciului vom fi pregătiți sută la sută să înfruntăm FCSB. Nu va fi deloc ușor, dar datoria noastră (mai ales după meciul cu Hermanstad) în aceste două etape care au mai rămas este să luptăm până în ultima secundă a campionatului, să nu cedăm, pentru că în continuare lucrurile depind doar de noi.

Claudiu Niculescu: Că vom lua punct sau, Doamne ajută, toate cele trei puncte, ar fi ceva senzațional

Nicolae Tache: O victorie ar fi extraordinară. Dar, un rezultat de egalitate v-ar ajuta, v-ar ține în… joc în continuare?

Claudiu Niculescu: Pentru noi, practic, obiectivul la finalul play-out-ului este să facem același număr de punte ca și cei de la Hermanstadt. Despre asta este vorba. Că vom lua punct sau, Doamne ajută, toate cele trei puncte, ar fi ceva senzațional. Acum, pe hârtie, suntem puțin dezavantajați, pentru că avem un program mai greu decât Hermanstadt. Noi nu trebuie să cedăm, trebuie să luptăm, să mergem luni seara la București cu multă speranță, cu încredere foarte mare și, de ce nu, se poate întoarce totul în favoarea noastră. 

Concluzia lui Claudiu Niculescu după meciul cu Hermanstadt: Din cauza unor greșeli pe care le-am făcut, suferim foarte mult

Petronel Tudor, InfoIalomița.ro: Spuneați că după meciul cu Hermanstadt veți trage o concluzie, să vedeți unde s-a pierdut în ultimele ultimele douăzeci de minute…

Claudiu Niculescu: Aceeași concluzie pe care am tras-o și după meci. Din cauza unor greșeli pe care le-am făcut în acest play-out și nu numai, suferim foarte mult. Până la urmă, era 2-1, mai era un minut de jucat și mingia era în posesia noastră. Puteam să facem lucrurile altfel, dar acum nu mai putem întoarce timpul înapoi. Cu trei puncte care ne-ar fi consolidat poziția de baraj și, cred eu, cu siguranță că nu am mai scăpat acea poziție.

Claudiu Niculescu: Sunt oameni minunați în Slobozia, e ceva diferit față de ce am întâlnit în alte părți

Nicolae Tache: O întrebare mai… personală. În cazul fericit că Unirea va scăpa de la retrogradare, sunteți hotărât să rămâneți în continuare la echipă?

Claudiu Niculescu: Cum să nu! Am și clauză în contract, dacă retrogradăm să rămân în continuare…

Petronel Tudor: Dar în perspectiva negativă, care ar însemna retrogradarea, decideți să mai rămâneți?

Claudiu Niculescu: Și în această situație. Un lucru este cert. De când am venit aici în Slobozia, m-am simțit foarte bine. Surprinzător de bine, pentru că atunci când veneam ca adversar era foarte greu și nu eram deloc fericit acolo pe bancă. Dar acum, m-am simțit foarte bine și mă simt în continuare foarte bine aici, pentru că lângă mine sunt niște oameni sunt alături de mine și m-ajută. Și nu numai asta, sunt și oameni care mă opresc pe stradă, vorbesc cu mine, despre meciuri dar și despre altele. Sunt oameni minunați în Slobozia, e ceva diferit față de ce am întâlnit în alte părți. De aceea, nici nu mă gândesc să renunț. Repet, mă simt foarte bine la Slobozia, alături de băieți, de club, de oamenii din oraș.  

 


Copyright 2022 - Ziarul Ialomița - All Rights Reserved