Concursul “Dor fără sațiu” ediția XXXI și-a desemnat câștigătorii

În ziua de 22 noiembrie 2022, Biblioteca municipală „Constantin Țoiu” Urziceni și Casa Municipală de Cultură Urziceni, prin cei doi inimoși animatori de ani buni ai fenomenului cultural în Urzicenii de Ialomița, Mariana Vlădărău și Nicolae Petrache, au organizat festivitatea de premiere a câștigătorilor Concursului Județean de Creație Literară și Artă Plastică Dor fără sațiu” ediția XXXI. Da, “Dor fără sațiu”, concurs inițiat în urmă cu mulți ani de regretatul profesor Anatol Pavlovschi pornind de la titlul volumului cu același titlu al sensibilului poet Emil Botta, mare actor în același timp pe scena Teatrului „Lucia Sturza Bulandra” după anii ‘60, pentru care domnul profesor avea o admirație nețărmurită.

Concursul organizat de cele două instituții de cultură urzicenene s-a adresat liceenilor din Ialomiţa aflaţi la vârsta adolescenţei şi a proiectelor literar artistice, fiind dotat cu premii pentru cele două secțiuni ale sale, Creaţie literară (poezie și proză scurtă) și Artă plastică (desen în cărbune și pictură în ulei).

Juriul concursului a fost format din Ion Văduva (președinte), Ana Maria Badea, Titi Damian și Nicolae Petrache (membri).

Înainte de a publica lista câștigătorilor, ținem să semnalăm valoarea premiilor acordate:

Sectiunea creație literară: Premiul ,,Dor fără sațiu,, 300 lei; Premiul ,,Constantin Țoiu,, 250 lei; Premiul ,,Inculeț Bălan,, 250 lei; Premiul ,,Anatol Pavlovschi,, 250 lei; Premiul I 200 lei; Premiul II 170 lei; Premiul III 150 lei; Mențiune 100 lei.

Secțiunea artă plastică – Pictură: Premiul I 250 lei; Premiul II 200 lei; Premiul III 150 lei; Mențiune I 100 lei; Mențiune II 50 lei. Desen: Premiul I 150 lei; Premiul II 100 lei; Mențiune I 50 lei.

PALMARESUL CONCURSULUI ”DOR FĂRĂ SAŢIU”

Secţiunea creaţie literară

Marele Premiu Dor fără saţiu”: Gheorghe Amalia-CristinaC.N. Mihai Viteazul Slobozia.

Premiul de Excelenţă Constantin Ţoiu” : Tănase Casiana C.N. Mihai Viteazul Slobozia.

Premiul Anatol Pavlovschi”: Năsturică RoxanaL. Pedagogic Matei Basarab Slobozia.

Premiul de ExcelenţăInculeţ Bălan”: Barbu IrinaC.N. Grigore Moisil Urziceni.

Poezie

Premiul I : Păscălin Ana-MariaL.Tehn. Alexandru Ioan Cuza Slobozia.

Premiul II : Mitrea Iraida-HristinaC.N. Grigore Moisil Urziceni.

Premiul III : Drăghici Andreea-ValentinaC.N. Grigore Moisil Urziceni.

Menţiuni : Miclea Ştefania-DianaC.N. Grigore Moisil Urziceni, Stroe Alexia -IoanaC.N. Grigore Moisil Urziceni, Bolborici Maria-CasianaC.N. Grigore Moisil Urziceni.

Proză

Premiul I : Petcu Mario-Alexandru C.N. Mihai Viteazul Slobozia.

Premiul II : Grigorescu Oana-MirunaC.N. Mihai Viteazul Slobozia.

Premiul III : Bratu Sabina L. Pedagogic Matei Basarab Slobozia.

Menţiuni: Petre Valentina-GeaninaL. Pedagogic Matei Basarab Slobozia, Mihai Clara – CătălinaC.N. Mihai Viteazul Slobozia, Florea Georgiana – L. Pedagogic Matei Basarab Slobozia.

Secțiunea artă plastică

Pictură

Premiul I – Costea Madalina AndreeaC.N. ”Grigore Moisil” Urziceni.

Premiul II – Slujitoru Ioana Daria – Liceul Pedagogic ,,Matei Basarab” Slobozia.

Premiul III – Profir Maria Viorica – C.N.”Grigore Moisil”Urziceni.

Mentiune I – Ion Alexandra – C.N.,,Mihai Viteazul” Slobozia, Seici Georgiana Elvira – C.N.”Grigore Moisil” Urziceni.

Mentiune II – Trandafir Ariana – Liceul Tehnologic ”Sfanta Ecaterina” Urziceni.

Desen

Premiul I – Miclea Stefania Diana – C.N.”Grigore Moisil”Urziceni.

Premiul II – Mitrica Andreea Cristiana – C.N. ”Grigore Moisi”Urziceni XI-a.

Premiul III – Nu se acorda.

Mentiune – Jica Ionela Carmen – C.N. ”Al.I.Cuza” Slobozia.

 


Copyright 2022 - Ziarul Ialomița - All Rights Reserved