7-9 OCTOMBRIE 2022: Festivalul – Concurs “La Casa Tudorii” a ajuns la a X-a ediție

Prezervarea tradițiilor este și trebuie să rămână una dintre prioritățile administrației publice, ca mijloc esențial de ancorare în memoria colectivă a valorilor perene care contribuie la dezvoltarea firească a oricărei societăți.

Pe acest traiect, de păstrare în conștiința publică a ceea ce are mai frumos spațiul ialomițean, se înscrie Festivalul-Concurs de Tradiție Culinară Ialomițeană „LA CASA TUDORII”, ajuns în acest an la ediția a X-a și care va avea loc în perioada 7-9 octombrie.

Mai multe detalii, formularele de înscriere la concurs și regulamentul de desfășurare sunt disponibile la adresa web www.mjialomita.ro sau la telefon 0243.230.054 (Muzeul Județean Ialomița).

Evenimentul se va desfășura după următorul program:

VINERI, 7 octombrie, Slobozia

* 17:00 – 18:00 Parada Festivalului.

SÂMBĂTĂ, 8 octombrie, „Orașul de Floci”- Giurgeni

* 11:00 – 14:00 Activități culturale, spectacole tematice, reconstituiri istorice

spectacol artistic

* 14:00 – 16:00 – Ansamblul Folcloric „Doina Bărăganului”, cu soliștii

Nicoleta Rădinciuc Vlad, Ionuț Cocoș și Nicole Dumitrașcu, Formația de dansuri Giurgeni, Grup instrumental mandoline Giurgeni, Grup vocal barbatesc „Colinda” Jilavele

* 16:00 – 17:00 – Trei Parale

* 17:00 – 18:00 – Ansamblul Etnofolcloric „Plăieșii” (Chișinău).

DUMINICĂ, octombrie, „Orașul de Floci”- Giurgeni

Concursul de Tradiție Culinară Ialomițeană „La Casa Tudorii”:

* 09:00 – 11:00 – Primirea concurenților

* 11:00 – 12:30 – Jurizarea produselor culinare din concurs

* 12:30 – 13:00 – Deschiderea oficială a ediției. Festivitatea de premiere.

* Spectacol artistic-13:00 – 16:00 Formaţia de dansuri fete „Florile Bărăganului” Făcăeni, Formația de dansuri fete „Fuiorul” M. Kogălniceanu, Ansamblul Folcloric „Miorița” Țăndărei (cu soliștii vocali Bianca Bălașa și Alexandra Simoiu), Ansamblul Folcloric „Cununa Bărăganului” Săveni (cu soliștii vocali Cristina Stanciu și Iuliana Gheorghiță), Grup vocal bărbătesc Ciocile (jud. Brăila)

* 16:00 – 17:00 – Maria Răducanu

* 17:00 – 18:00 – Lupii lui Calancea și Surorile Osoianu (Chișinău).


Copyright 2022 - Ziarul Ialomița - All Rights Reserved