267 de participanți la Turneul Internaţional de Şah SATORI – Cupa Staţiunea Amara

 

În perioada 12 – 14 martie 2021 a avut loc în staţiunea Amara Turneul Internaţional de Şah SATORI – Cupa Staţiunea Amara – ediţia de primăvară 2021.

Evenimentul a fost organizat de Asociaţia Club Sportiv Satori Art din Slobozia, în parteneriat cu Consiliul Local Amara, Oyl Holding, Cargo, D&P Printing, Alfa Hotels, Hotel Ialomița, Ever Green, Hotel Haven şi Fundația pentru Tineret Ialomița, care a avut ca scop, pe lângă promovarea şahului, şi promavarea Staţiunii Amara, gazdele turneului fiind Hotelul Lebada şi Hotelul Ever Green, cu o atmosferă absolut elegantă şi încântătoare.

După multe ediții organizate, Turneul Internațional de Șah – Cupa Satori a ajuns să fie probabil unul dintre cele mai mari turnee internaționale de șah din România. Suntem bucuroși să organizăm acest concurs în Amara și să numim competiția: TURNEUL INTERNAȚIONAL DE ȘAH SATORI – CUPA „Stațiunea Amara”, astfel participăm și noi la promovarea cu succes a acestei minunate stațiuni, fiind recunoscută ca <<Izvor de sănătate, Tărâm de recreere >>”, a precizat Cristian Ursu, preşedintele Clubului Satori Art din Slobozia.

Alin Sorin Sandu, primarul oraşului Amara, s-a declarat încântat de organizarea acestui turneu, mai ales în contextul pandemic, și că a putut ajuta financiar, împreună cu Cosiliul Local Amara, alături de ceilalţi parteneri ai turneului, majoritatea agenţi economici locali. Edilul orașului îşi doreşte ca acest campionat să devină unul de tradiţie, ca şi cunoscutul concurs de interpretare de muzică uşoară <<Trofeul Tinereții>>, sens în care le va fi alături, atât instructorului Niţu Daniel cât şi preşedintelui Clubului Satori, Cristian Ursu, în demersul lor de a aduce Campionatul Naţional de Şah în Amara, considerând că o astfel de competiţie cu atât de mulţi participanţi nu poate decât să aducă beneficii oraşului.

La turneu au fost prezenţi Ion Şerban Dobronăuţeanu, preşedintele adjunct al Fereraţiei Europene de Şah şi Vlad Ungureanu, preşedintele Comisiei de Şah în şcoală a Federaţiei Române de Şah, tocmai pentru a urmări desfăşurarea competiţiei, modul de oganizare, condiţiile, în vederea organizării unor campionate naţionale şi europene viitoare şi, de asemenea, pentru a depista eventuali lectori care să susţină cursuri pentru formarea cadrelor didactice în vederea predării şahului în şcoli.

Turneul a fost structurat pe şase categorii, trei de vârstă: copii sub 8 ani, sub10 ani și sub 12 ani şi trei de categorie: Open, sub Elo 2000 şi sub Elo 1600 şi separat un concurs de Blitz, sâmbătă seara (13 martie), premiile fiind acordate atât la general, cât şi la subcategoriile de vârstă sau de valoare ELO.

Şahiştii prezenţi la turneu au fost în număr 267, cei mici însoţiti de părinţi şi antrenori de la cluburi din ţară precum: ACS Smart Galaţi, Clubul de Şah Diana din Galaţi, CSM Bucureşti, CSM Gloria Buzău, CS Otopeni, CSU Universitatea de Vest Timişoara, CS Universitar Ploeşti, CSS Târgu Mureş, CS Alcor Bucureşti, ACS Juniorul Constanţa, CS Universitar de Şah Bucureşti, CS Oxygen Bucureşti, ACS Viitorul Urziceni, CS Olimp Şah Focşani, CSM Jiul Petroşani, CS Tinerii Maeştri Craiova, CS Şah Club Galaţi, CS Năvodari, ACS Genius Galaţi, Wisconsin Sport Club Târgovişte, ACS Vados Arad, CS Victoria Cumpăna, CS Noua Generaţie Mangalia, ACS Regional de Şah Nord – Est Bacău şi ACS Satori Art Slobozia.

Competiţia s-a desfăşurat cu respectarea tuturor normelor igienico-sanitare impuse din cauza pandemiei: distanţare, dispersoare de dezinfectant, măşti de protecţie şi lămpi UV, fiind un turneu de şah clasic care s-a derulat pe parcursul celor trei zile, câte două partide pe zi.

Un ajutor important în buna desfăşurare a acestui turneu a fost şi echipa de arbitrii formată din arbitru principal Lucian Gîlea de la ACS Smart Galaţi, secondat de arbitrii: Nistor Slabu, Iulian Mihailov, Sorin Emanuel Iordachescu, Flavius Iulian Mihailiuc, Andrei Furcă şi Robert Daniel Pisu.

După parcurgerea celor şase runde timp de trei zile, clasametul a fost stabilit după cum urmează:

Turneul Open General: Locul I – Işfan Ioan Marius – ACS Smart Galaţi; Locul II – Antonică Dragoş Andrei – Clubul de Şah Diana Galaţi; Locul III – Nastore Pavel Alexandru – CSM Bucureşti.

Turneul Open- categoria sub ELO 2300: Locul I – Nedelcu Teodor Cosmin – SCM Gloria Buzău; Locul II – Vrencian Lehel – CS Otopeni; Locul III – Ghimpu Samuel Timotei – CSU Universitatea de Vest Timişoara.

Turneul Open- General Fete: Locul I – Anghel Maria – CSS Palatul Copiilor Constanţa; Locul II – Toculeţ Erika Andreea – ACS Noul Regat Crisade Piteşti.

Turneul sub Elo 2000 General: Locul I – Kutnik Alexandru Francisc – ACS Sissa Constanţa; Locul II – Arghilescu Andrei – Clubul Municipal de Şah Speranţa Focşani;

Locul III – Saschilaru Alexandru – CS Sergentul Vaslui.

Turneul sub Elo 2000 – General fete: Locul I – Popa Cătălina Elena – CS Universitar Ploieşti (locurile II şi III nu s-au acordat).

Turneul sub Elo 2000 – Categoria sub Elo 1850: Locul I – Racoviţă Gheorghe – ACS Smart Galaţi; Locul II – Voicu Teodor Mihnea – CS Palatul Copiilor Buzău; Locul III – Bratu Gheorghe – CSM Craiova.

Turneul sub Elo 2000 – Categoria sub Elo1700: Locul I – Cotoros Eduard – ACS Fianchetto Constanţa; Locul II – Drăghici Matei Cezar – ACS Satori Art Slobozia;

Locul III – Drumitraşcu Daniel, – ACS Fianchetto Constanţa.

Turneul sub Elo 2000 – Categoria Veterani : Locul I – Tufă Mihai, – clubul de Şah Diana Galaţi (locurile II şi III nu s-au acordat).

Turneul sub Elo 1600 General: Locul I – Ungureanu Silviu – ACS Daco- Getica Bucureşti; Locul II – Istrate Ioan – CS Dinamo Bucureşti; Locul III – Paparuz Vasile – ACS Viitorul Urziceni.

Turneul sub Elo 1600 – categoria General Fete: Locul I – Boureanu Bianca Alina – ACS Logic Delta Tulcea (locurile II şi III nu s-au acordat).

Turneul sub Elo 1600 – Categoria sub Elo 1400: Locul I – Leonte Andra Loriana – CS Carpaţi Sinaia; Locul II – Leu Dragoş Ştefan – CSM Galaţi; Locul III –Dodoi Matei Teodor – CS Politehnica Iaşi.

Turneul sub Elo 1600 – Categoria sub Elo 1200: Locul I – Chivu Marius – ACS Satori Art Slobozia; Locul II – Ciocirlan Bianca Alexandra – CSS Ilfov; Locul III – Iosif Ianis Mihai – CS Oxygen Bucureşti.

Turneul sub Elo 1600 – Categoria Seniori sub 65 ani: Locul I – Popa Nicolae – ACS Satori Art Slobozia (locurile II şi III nu s-au acordat).

Turneul sub 12 ani General: Locul I – Grigore Matei – Clubul de Şah Orizont 64 Brăila; Locul II – Anghelescu Teodor Ştefan – CSM Bucureşti; Locul III – Datcu Adrian Iulian – ACS Minerva Brăila.

Turneul sub 12 ani General Fete: Locul I – Preda Maria – ACS Smart Galaţi; Locul II – Ciobanu Alexia Maria – ACS Smart Galaţi; Locul III – Cojocaru Alessia Mihaela – ACS Smart Galaţi.

Turneul sub 12 ani – Categoria sub 11 Băieţi: Locul I – Filip Gabriel – CS Micul Şahist Iaşi; Locul II – Podea Andrei – ACS Noul Regat Crisade Piteşti; Locul III – Ionaşcu Darius Alexandru – ACS Smart Galaţi,

Turneul sub 12 ani – Categoria sub 11 ani fete: Locul I – Caraghete Ana Maria – ACS Fianchetto Constanţa; Locul II – Zoican Alesia Maria – SCM Gloria Buzău; Locul III – Ciobanu Antonia Marilena – AC de Şah Alfil Piteşti.

Turneul sub 10 ani General: Locul I – Butuza Ştefan Aurelian – CSS Târgu Mureş; Locul II – Costache Andrei Eugeniu – ACS Regional de Şah „Nord – Est” Bacău; Locul III – Tirca Terapont Răzvan – CS Universitar de Şah Bucureşti.

Turneul sub 10 ani General Fete: Locul I – Gheorghiu Theodora Maria – ACS Genius Galaţi; Locul II – David Anisia Maria – CS Universitar de Şah Bucureşti; Locul III – Dita Maria-Del-Carmen – ACS Logic Delta Tulcea.

Turneul sub 10 ani – Categoria sub 9 Băieţi: Locul I – Guriencu Gabriel Alexandru – ACS Logic Delta Tulcea; Locul II – Petroff Vlad – CS Oxygen Bucureşti; Locul III – Runceanu David Cristian – ACS Noul Regat Crisade Piteşti.

Turneul sub 10 ani – Categoria sub 9 ani fete: Locul I – Cazacu Maria Sofia – ACS Cotnari Chess Academy Iaşi; Locul II – Dumitru Rucsandra Sofia – ACS Cotnari Chess Academy Iaşi; Locul III – Olariu-Chiluţ Sofia – CSS Târgu Mureş.

Turneul sub 8 ani General: Locul I – Rusu Lucas – ACS Cotnari Chess Academy Iaşi; Locul II – Călin Rareş Ionuţ – ACS Minerva Brăila; Locul III – Popescu Rareş Ştefan – CS Universitar de Șah București.

Turneul sub 8 ani General Fete: Locul I – Crețescu Emma – CS Universitar de Șah București; Locul II – Tcaciuc Smaranda Maria – ACS Cotnari Chess Academy Iaşi; Locul III – Gagiu Elena Antonia – ACS Smart Galaţi.

Turneul sub 8 ani – Categoria sub 7 Băieţi: Locul I – Varabiescu Petru – CS Universitar de Şah Bucureşti; Locul II – Cazacu Iustin Nicolas – ACS Cotnari Chess Academy Iaşi; Locul III – Otvos Mihnea Andrei – ACS Fianchetto Constanţa.

Turneul sub 8 ani – Categoria sub 7 ani fete: Locul I – Stănică Maria – CSS Ilfov; Locul II – Gogoaşă Teodora Cristina – ACS Smart Galaţi; Locul III – Bolohan Mara Sofia – CS Năvodari.

Turneul sub 8 ani – Categoria sub 6 ani: Locul I – Opariuc ACS Sfinxul Iaşi.

Turneul Blitz General: Locul I – Işfan Ioan Marius -ACS Smart Galaţi; Locul II –Antonică Dragoş Andrei – Clubul de Şah Diana Galaţi; Locul III – Ghimpu Samuel Timotei – CSU Universitatea de Vest Timişoara.

Turneul Blitz Fete: Locul I – Anghel Maria – CSS Palatul Copiilor Constanţa; Locul II – Toculeţ Erika Andreea – ACS Noul Regat Crisade Piteşti;

Au fost acordate în total 73 premii, valoarea netă a acestora fiind de 18.500 lei, la care s-au adăugat cupele şi medaliile, mulţi dintre cei mici fiind recompensaţi cu medalii de participare. Majoritatea celor sub 12 ani au primit diplomă şi medalie de participare, doar cei care au plecat înainte de festivitatea de premiere nu au beneficiat de aceste stimulente. Antrenorii şi instructorii copiilor au primit câte o plachetă în semn de mulţumire pentru promovarea şi susţierea şahului în zona de sud-est a României.

Daniel Niţu le mulţumeşte tuturor partenerilor care i-au fost alături în organizarea acestui turneu, tuturor participanţilor fără de care acesta nu ar fi fost posibil şi felicită atât căştigătorii cât şi învinşii.

În şah nu pierzi niciodată, câştigi sau înveţi!

 

 


Copyright 2020 - Global Marketing - All Rights Reserved                                                                                   Politica cookie                          Politica de confidentialitate