Ialomitastea
Nr. 924, Anul , din 15-Iunie-2017



Categorii
Prima pagina
Editorial
Reportaj - Interviu - Anchete
Sport
Politica
Cultura - Sanatate
Zig-Zag Agerpres
Eveniment
Actualitate
Care va sa zica
Anunturi si Licitatii Publice
Mica publicitate
Contact
Horoscop zilnic
Arhiva
sc oyl company
racman-a
hotel ialomita-a
euroinvest tel-a
itp-a
duo manager
lunca_2012
Cultura - SanatateVersiune pentru tiparireRecomanda unui prieten acest articolParerile cititorilor
Festivalul judeţean de folclor „Zărzărică, zărzărea“
Festivalul judeţean de folclor „Zărzărică, zărzărea“ (organizat de Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Ialomiţa) şi-a încheiat vineri, 9 iunie 2017, cea de-a XXV-a ediţie, printr-un spectacol-concurs desfăşurat pe scena Căminului Cultural din comuna Gheorghe Doja.
Jurizarea s-a făcut pe cele cinci secţiuni ale festivalului: solişti vocali, secţiune instrumentală, grupuri vocale, dansuri populare, grupuri folclorice tradiţionale şi ansambluri folclorice, acordându-se următoarele premii:

I. Secţiunea solişti vocali:

Categoria de vârstă: 8 – 11 ani

Premiul I: Firat Melisa (Făcăeni)
Premiul al II-lea: Răileanu Raluca (Bucu)
Premiul al III-lea: Bălașa Bianca (Țăndărei)
Mențiune: Toma Ana Maria (Andrășești)

Categoria de vârstă: 12– 15 ani

Premiul I: Dumitrașcu Nicole (Slobozia)
Premiul al II-lea: Simoiu Elena (Slobozia)
Premiul al III-lea: Gheorghiță Iuliana (Slobozia)

Categoria de vârstă: 16– 35 ani

Premiul I: Anciu Anca (Slobozia)
Premiul al II-lea: Nenciu Mirela (Reviga)
Premiul al III-lea: Vișan Cristina (Sudiți)

II. Secţiunea instrumentală:

Premiul I: Grupul instrumental de mandoline copii (Giurgeni)
Premiul al II-lea: Paraschiv Daniel (acordeon) (Reviga)
Premiul al III-lea: Grup instrumental copii (fluiere) (Albești)
Mențiune: Tudoran Gheorghe (fluier, ocarină, caval) (Reviga)
Mențiune: Taraf (Reviga)

III. Secţiunea grupuri vocale:

Premiul I: Grup vocal folcloric feminin „Muntencuțele“ (Munteni Buzău)
Premiul al II-lea: Grup vocal folcloric feminin (Bordușani)
Premiul al III-lea: Grup vocal folcloric bărbătesc „Valurile Dunării“ (Giurgeni)

IV. Secţiunea dansuri populare:

Categoria dansuri populare copii:

Premiul I: Formaţia de dansuri populare mixte „Mugurii Bărăganului“ (Sudiți)
Premiul al II-lea: Formaţia de dansuri populare mixte „Grâușorul“ (Luciu)
Premiul al III-lea: Formaţia de dansuri populare mixte „Colinda Junior“ (Jilavele)

Categoria dansuri populare adulți:

Premiul I: Formaţia de dansuri populare mixte (Coșereni)
Premiul al II-lea: Formaţia de dansuri populare mixte (Gheorghe Doja)
Premiul al III-lea: Formaţia de dansuri populare mixte (Vlădeni)

V. Secţiunea grupuri folclorice tradiţionale:

Premiul I: Ansamblul folcloric „Mugurelul“ (Reviga)
Premiul al II-lea: Ansamblul folcloric „Drăgaica“ (Căzănești)

Trofeul festivalului „Zărzărică, zărzărea“ a fost acordat formației de dansuri populare mixte „Cununa Bărăganului“ din Săveni.

Festivalul s-a încheiat cu un spectacol oferit de solistul Ionuț Cocoș (câştigătorul ediţiei XXIV), Nicoleta Rădinciuc Vlad, orchestra „Doina Bărăganului” a Centrului Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Ialomiţa şi Corala „Sfântul Mare Mucenic Mina“ a Protopopiatului Slobozia.
( )




Sondaj
?




hotel parc-a
cabinet estetica-a
spala_bine
hotel ialomita new 2013
tritipan
LIVIU
Copyright 2004 - 2016 © S.C. IALPRESS S.R.L.  
Ia permisul din prima!
Intrebarile DRPCIV. Mediu de invatare. Legislatie. Pregatire completa pentru categoriile A, B, C si D.